Vishay Thin Film PLT1206Z1001AST5
PLT1206Z1001AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z1001AST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.05% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z1001AST5.pdf
Availability of PLT1206Z1001AST5
QUANTITY
PLT1206Z1001AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z1001AST5
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z1001AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z1001AST5
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z1001AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z1001AST5 Details Description
Related parts for PLT1206Z1001AST5
RES 267K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V datasheet.pdf
KIT DEV ZOOM INTEGRTD W/LH7A400 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 15A LFPAK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 680MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
EX-I TEMP MEASURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DESLDRNG IRON 120W W/WDH40 STND datasheet.pdf
ANTI-VIB NYLON GLD 25MM BLK datasheet.pdf