Vishay Thin Film PLT1206Z1202LBTS
PLT1206Z1202LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z1202LBTS
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z1202LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z1202LBTS
QUANTITY
PLT1206Z1202LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z1202LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z1202LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z1202LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z1202LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z1202LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z1202LBTS
ROUND SPACER #4 PVC 1-1/2" datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.1A 61 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 120MA 24 OHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH BIP TO-92 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
DUST CAP STD FOR 09POS F datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO262 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf