Vishay Thin Film PLT1206Z2002AST5
PLT1206Z2002AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z2002AST5
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.05% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z2002AST5.pdf
Availability of PLT1206Z2002AST5
QUANTITY
PLT1206Z2002AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z2002AST5
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z2002AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z2002AST5
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z2002AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z2002AST5 Details Description
Related parts for PLT1206Z2002AST5
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEADER RA DR 2P3S SAFT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW datasheet.pdf
IC 24-BIT AUDIO 8CH DAC 48HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC VIDEO SERIALIZER 44TQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf