Vishay Thin Film PLT1206Z5301LBTS
PLT1206Z5301LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z5301LBTS
Brief Description
RES SMD 5.3K OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z5301LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z5301LBTS
QUANTITY
PLT1206Z5301LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z5301LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z5301LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z5301LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z5301LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z5301LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z5301LBTS
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD323 datasheet.pdf
CONN FMLE PLUG 6+PE R/A SLD SLVR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 230V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PAC-S300-RV12 CBL ASSY datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 48"X42 datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 35 OHM 27LBGA datasheet.pdf