Vishay Thin Film PLT1206Z6040LBTS
PLT1206Z6040LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z6040LBTS
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z6040LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z6040LBTS
QUANTITY
PLT1206Z6040LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z6040LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z6040LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z6040LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z6040LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z6040LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z6040LBTS
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 12 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf
CAP FILM 270UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf