Vishay Thin Film PLT1206Z7590LBTS
PLT1206Z7590LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z7590LBTS
Brief Description
RES SMD 759 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z7590LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z7590LBTS
QUANTITY
PLT1206Z7590LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z7590LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z7590LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)759
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z7590LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z7590LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z7590LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z7590LBTS
IC INTERFACE SER MONITOR 24TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3A WSMINI6 datasheet.pdf
LAMP ARTICULATING 115V 150W datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf