Vishay Thin Film PLT1206Z7960LBTS
PLT1206Z7960LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z7960LBTS
Brief Description
RES SMD 796 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z7960LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z7960LBTS
QUANTITY
PLT1206Z7960LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z7960LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z7960LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z7960LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z7960LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z7960LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z7960LBTS
JUMPER-H9991TR/A3047A/X 10" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT OMNI 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CLEAR LOW PROFILE FASTENERS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf