| Internal Part Number | EIS-PLT2.5S-C0 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Cable Ties and Cable Lacing | |
| Series | PAN-TY® PLT | |
| Packaging | 100 per Pkg | |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking | |
| Bundle Diameter | 2.50" (63.50mm) | |
| Length | 0.817' (249.02mm, 9.80") | |
| Width | 0.190" (4.83mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.7 kg) | |
| Features | Weather Resistant | |
| Material | Polyamide (PA), Nylon | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PLT2.5S-C0 | |
| Related Links | PLT2., PLT2.5S-C0 Datasheet, Panduit Distributor | |
 | 38720-3211 | Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) | datasheet.pdf | |