Panduit PLT2I-M10
PLT2I-M10 picture photo
Mfg. Part Number
PLT2I-M10
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
CABLE TIE INTERMED WHT 8.0"
Datasheet Download
PLT2I-M10.pdf
Availability of PLT2I-M10
QUANTITY
PLT2I-M10 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT2I-M10
Internal Part NumberEIS-PLT2I-M10
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPAN-TY® PLT
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter2.00" (50.80mm)
Length0.667' (203.20mm, 8.00")
Width0.142" (3.61mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength40 lbs (18.1 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT2I-M10
Related LinksPLT2, PLT2I-M10 Datasheet, Panduit Distributor
PLT2I-M10 Details Description
Related parts for PLT2I-M10
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
SEALING WASHER FOR SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 220V 50W DO5 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 JACK R/A 8POS W/TERM BLCK datasheet.pdf