Vishay Thin Film PLTT0805Z1212QGT5
PLTT0805Z1212QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z1212QGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1KOHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z1212QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z1212QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z1212QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z1212QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z1212QGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z1212QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z1212QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z1212QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z1212QGT5
IDC CABLE - MCF50K/MC50F/X datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FREQ MOD 28SSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER MED PERFORM IEC INLET 12A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.8MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPT SC-SC 5M datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 16 V datasheet.pdf