Vishay Thin Film PLTT0805Z1271AGT5
PLTT0805Z1271AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z1271AGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.27KOHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z1271AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z1271AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z1271AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z1271AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z1271AGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z1271AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z1271AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z1271AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z1271AGT5
FERRULE 1.0MM 15 YLW 1 = 500PCS datasheet.pdf
COMPUTER SGL-BD BL2500 FLSH/SRAM datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 53A 0.27 MOHM datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH 1.4V LP SOT-563 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 10SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf