Vishay Thin Film PLTT0805Z2101AGT5
PLTT0805Z2101AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2101AGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2101AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2101AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2101AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2101AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2101AGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z2101AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z2101AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z2101AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z2101AGT5
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 45A PB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/03/90 3.5SN BK datasheet.pdf
IDC CONN 20POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DC-18GHZ TERM OPEN M N datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A datasheet.pdf