Vishay Thin Film PLTT0805Z2801AGT5
PLTT0805Z2801AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2801AGT5
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2801AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2801AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2801AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2801AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2801AGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z2801AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z2801AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z2801AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z2801AGT5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 24VIN 1.8VOUT SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO216AA datasheet.pdf