Vishay Thin Film PLTT0805Z2870QGT5
PLTT0805Z2870QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2870QGT5
Brief Description
RES SMD 287 OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2870QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2870QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2870QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2870QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2870QGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)