Vishay Thin Film PLTT0805Z2910AGT5
PLTT0805Z2910AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2910AGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 291 OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2910AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2910AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2910AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2910AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2910AGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)291
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z2910AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z2910AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z2910AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z2910AGT5
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.36A 110 MOHM datasheet.pdf
MCU 16K FLASH 2K SRAM 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 40POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 7A TO-247 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
32000UF 40V 76X149 85C ST datasheet.pdf