Vishay Thin Film PLTT0805Z2940AGT5
PLTT0805Z2940AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2940AGT5
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2940AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2940AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2940AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2940AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2940AGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z2940AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z2940AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z2940AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z2940AGT5
IC ADC 16BIT LP 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W SMB datasheet.pdf