Vishay Thin Film PLTT0805Z3160AGT5
PLTT0805Z3160AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z3160AGT5
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z3160AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z3160AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z3160AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z3160AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z3160AGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z3160AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z3160AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z3160AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z3160AGT5
BOX ALUMINUM BLUE 1.5"L X 1.13"W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 10A TO220AB datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #10 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP POLY 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf