Vishay Thin Film PLTT0805Z3650QGT5
PLTT0805Z3650QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z3650QGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z3650QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z3650QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z3650QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z3650QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z3650QGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z3650QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z3650QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z3650QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z3650QGT5
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 22.5A 1.5 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
H-TOOL 56125 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 800A 1812 datasheet.pdf
RELAY DC CUR SENS 85-265VAC/DC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 15KV datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf