Vishay Thin Film PLTT0805Z5490QGT5
PLTT0805Z5490QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z5490QGT5
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z5490QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z5490QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z5490QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z5490QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z5490QGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z5490QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z5490QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z5490QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z5490QGT5
CONN HEADER 20POS VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 10% 2000VDC datasheet.pdf