Vishay Thin Film PLTT0805Z5560AGT5
PLTT0805Z5560AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z5560AGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 556 OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z5560AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z5560AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z5560AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z5560AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z5560AGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z5560AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z5560AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z5560AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z5560AGT5
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVER DC/DC 0.75 3.63V @ 6A SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED/WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 30MA SOT89-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 44VC SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 4000K 80CRI datasheet.pdf