Vishay Thin Film PLTT0805Z8660QGT5
PLTT0805Z8660QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z8660QGT5
Brief Description
RES SMD 866 OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z8660QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z8660QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z8660QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z8660QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z8660QGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z8660QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z8660QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z8660QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z8660QGT5
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.63A SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4FLIPCHIP datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT HER 0.56" CA datasheet.pdf