Nichicon PLV1K120MDL1
PLV1K120MDL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLV1K120MDL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 12UF 20% 80V T/H
Datasheet Download
PLV1K120MDL1.pdf
Availability of PLV1K120MDL1
QUANTITY
PLV1K120MDL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV1K120MDL1
Internal Part NumberEIS-PLV1K120MDL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLV
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV1K120MDL1
Related LinksPLV1K1, PLV1K120MDL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLV1K120MDL1 Details Description
Related parts for PLV1K120MDL1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 8MHZ Z8500 CMOS SCC 44-PLCC datasheet.pdf
VARISTOR 610V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.2K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 47 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf