Nichicon PLX1H270MDL1
PLX1H270MDL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLX1H270MDL1
Brief Description
CAP POLYMER 27UF 20% 50V T/H
Datasheet Download
PLX1H270MDL1.pdf
Availability of PLX1H270MDL1
QUANTITY
PLX1H270MDL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLX1H270MDL1
Internal Part NumberEIS-PLX1H270MDL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLX
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLX1H270MDL1
Related LinksPLX1H2, PLX1H270MDL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLX1H270MDL1 Details Description
Related parts for PLX1H270MDL1
FUSE GLASS 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW,GRN,YLW datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
PES M18 100MM NO AC datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf