Stackpole Electronics Inc. RSMF2FT61R9
RSMF2FT61R9 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FT61R9
Brief Description
RES METAL OX 2W 61.9 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FT61R9.pdf
Availability of RSMF2FT61R9
QUANTITY
RSMF2FT61R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FT61R9
Internal Part NumberEIS-RSMF2FT61R9
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FT61R9
Related LinksRSMF2, RSMF2FT61R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FT61R9 Details Description
Related parts for RSMF2FT61R9
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 225.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT datasheet.pdf