Eaton (formerly Cooper Bussmann) PM-5R0H155-R
PM-5R0H155-R picture photo
Mfg. Part Number
PM-5R0H155-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PM-5R0H155-R.pdf
Availability of PM-5R0H155-R
QUANTITY
PM-5R0H155-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PM-5R0H155-R
Internal Part NumberEIS-PM-5R0H155-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
MSDS Material Safety DatasheetPM Series MSDS
Featured ProductPM Series 5.0 Volt Supercapacitors
PCN Design/SpecificationPA,PB,PHB,PHV,PM Series UV Epoxy 01/May/2014
PA,PB,PHB,PHV,PM Series 01/May/2014
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® PM
PackagingBulk
Capacitance1.5F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Lead Spacing0.209" (5.30mm)
Size / Dimension0.906" L x 0.839" W (23.00mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM-5R0H155-R
Related LinksPM-5R0, PM-5R0H155-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PM-5R0H155-R Details Description
Related parts for PM-5R0H155-R
RES 1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC M-LVDS RECEIVER SINGLE 8SON datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 134VC SMC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 53V 8.5A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf