Bourns Inc. PM0402-5N6
PM0402-5N6 picture photo
Mfg. Part Number
PM0402-5N6
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM
Datasheet Download
PM0402-5N6.pdf
Availability of PM0402-5N6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM0402-5N6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0402-5N6
Internal Part NumberEIS-PM0402-5N6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.7GHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0402-5N6
Related LinksPM040, PM0402-5N6 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0402-5N6 Details Description
Related parts for PM0402-5N6
RES SMD 187 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 223 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
0.5 SEALED RECEPTACLE CONTACT AU datasheet.pdf
CONN MALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf