Bourns Inc. PM0603G-6R8J
PM0603G-6R8J picture photo
Mfg. Part Number
PM0603G-6R8J
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 15MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
PM0603G-6R8J.pdf
Availability of PM0603G-6R8J
QUANTITY
PM0603G-6R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603G-6R8J
Internal Part NumberEIS-PM0603G-6R8J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±5%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603G-6R8J
Related LinksPM0603, PM0603G-6R8J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603G-6R8J Details Description
Related parts for PM0603G-6R8J
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK/DATA REC 675MBPS 32-LFCSP datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DCDC CONV TRPL LCD 16TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 5MM datasheet.pdf
FUSE 160A 1500V 2XL PV BOLT-IN V datasheet.pdf