Bourns Inc. PM0805-10NM-RC
PM0805-10NM-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0805-10NM-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD
Datasheet Download
PM0805-10NM-RC.pdf
Availability of PM0805-10NM-RC
QUANTITY
PM0805-10NM-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0805-10NM-RC
Internal Part NumberEIS-PM0805-10NM-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance10nH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0805-10NM-RC
Related LinksPM0805-, PM0805-10NM-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0805-10NM-RC Details Description
Related parts for PM0805-10NM-RC
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf