Bourns Inc. PM0805-27NM
PM0805-27NM picture photo
Mfg. Part Number
PM0805-27NM
Brief Description
FIXED IND 27NH 500MA 250 MOHM
Datasheet Download
PM0805-27NM.pdf
Availability of PM0805-27NM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM0805-27NM Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0805-27NM
Internal Part NumberEIS-PM0805-27NM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0805-27NM
Related LinksPM080, PM0805-27NM Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0805-27NM Details Description
Related parts for PM0805-27NM
BOX ABS ALMOND 2.26"L X 1.61"W datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR26S/AE26G/CPC26S datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Y5V AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT 3POS FMALE STD LATCH datasheet.pdf
RES MO 1W 56K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 5MBD TTL ST datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
KIT PREMISE SERVICE EU datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf