Bourns Inc. PM0805G-100J
PM0805G-100J picture photo
Mfg. Part Number
PM0805G-100J
Brief Description
FIXED IND 10UH 15MA 1.15 OHM SMD
Datasheet Download
PM0805G-100J.pdf
Availability of PM0805G-100J
QUANTITY
PM0805G-100J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0805G-100J
Internal Part NumberEIS-PM0805G-100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0805G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant24MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0805G-100J
Related LinksPM0805, PM0805G-100J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0805G-100J Details Description
Related parts for PM0805G-100J
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.7 OHM 1% 25W datasheet.pdf
RJI 1X IP20 ANG 180 22/7PCRAN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 4SSOP datasheet.pdf
MODULE PS STAND ALONE 50A 42HDA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf