Bourns Inc. PM1008-2R2K-RC
PM1008-2R2K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1008-2R2K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 250MA 2.8 OHM
Datasheet Download
PM1008-2R2K-RC.pdf
Availability of PM1008-2R2K-RC
QUANTITY
PM1008-2R2K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1008-2R2K-RC
Internal Part NumberEIS-PM1008-2R2K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1008 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.8 Ohm
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant160MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1008-2R2K-RC
Related LinksPM1008-, PM1008-2R2K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1008-2R2K-RC Details Description
Related parts for PM1008-2R2K-RC
DSUB CABLE - CMP37G/AE37G/CMP37G datasheet.pdf
RES MO 2W 0.681 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 6-LLP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 1"W datasheet.pdf
ANT BACKHAUL 23DBI 2.4GHZ 30" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf
220UF 10V 5X11 datasheet.pdf