Bourns Inc. PM1008-5R6K-RC
PM1008-5R6K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1008-5R6K-RC
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 180MA 4.9 OHM
Datasheet Download
PM1008-5R6K-RC.pdf
Availability of PM1008-5R6K-RC
QUANTITY
PM1008-5R6K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1008-5R6K-RC
Internal Part NumberEIS-PM1008-5R6K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.9 Ohm
Q @ Freq18 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1008-5R6K-RC
Related LinksPM1008-, PM1008-5R6K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1008-5R6K-RC Details Description
Related parts for PM1008-5R6K-RC
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
IC DAC LP V-OUT 12BIT 8-UMAX datasheet.pdf
IC QUAD LINE RCVR LP 14-SOIC datasheet.pdf
BAG SHLD METL-IN ZIP 18X24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LABEL ID/RATNG 5.5"X1.75" WHT/RD datasheet.pdf