Bourns Inc. PM104SH-7R0-RC
PM104SH-7R0-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM104SH-7R0-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7UH 3.9A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
PM104SH-7R0-RC.pdf
Availability of PM104SH-7R0-RC
QUANTITY
PM104SH-7R0-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM104SH-7R0-RC
Internal Part NumberEIS-PM104SH-7R0-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM104SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance7µH
Tolerance±30%
Current Rating3.9A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant36MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM104SH-7R0-RC
Related LinksPM104SH, PM104SH-7R0-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM104SH-7R0-RC Details Description
Related parts for PM104SH-7R0-RC
CONN RCPT .100" 62POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf