Bourns Inc. PM1210-100J-RC
PM1210-100J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-100J-RC
Brief Description
FIXED IND 10UH 140MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
PM1210-100J-RC.pdf
Availability of PM1210-100J-RC
QUANTITY
PM1210-100J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-100J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-100J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1210 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PM1210 Series Apr/2014
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant36MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-100J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-100J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-100J-RC Details Description
Related parts for PM1210-100J-RC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
METRAL 4000 SIGNAL HDR datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DB2 FOR ADF7012 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 61POS W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf