Bourns Inc. PM1210-151J-RC
PM1210-151J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-151J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 50MA 15 OHM SMD
Datasheet Download
PM1210-151J-RC.pdf
Availability of PM1210-151J-RC
QUANTITY
PM1210-151J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-151J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-151J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1210 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PM1210 Series Apr/2014
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-151J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-151J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-151J-RC Details Description
Related parts for PM1210-151J-RC
BATTERY PACK NIMH 4.8V 700MAH datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 30POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 570MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 0.08A 8DIP datasheet.pdf