Bourns Inc. PM1210-181J-RC
PM1210-181J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-181J-RC
Brief Description
FIXED IND 180UH 50MA 17 OHM SMD
Datasheet Download
PM1210-181J-RC.pdf
Availability of PM1210-181J-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1210-181J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-181J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-181J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1210 Material Declaration
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-181J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-181J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-181J-RC Details Description
Related parts for PM1210-181J-RC
CONV DC-DC 1W 12VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 20OHM 25C datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 18DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LEAD XM HOOK-PIN PLUG 12" SET/10 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf