Bourns Inc. PM1210-1R0J-RC
PM1210-1R0J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-1R0J-RC
Brief Description
FIXED IND 1UH 230MA 690 MOHM SMD
Datasheet Download
PM1210-1R0J-RC.pdf
Availability of PM1210-1R0J-RC
QUANTITY
PM1210-1R0J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-1R0J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-1R0J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1210 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PM1210 Series Apr/2014
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant115MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-1R0J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-1R0J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-1R0J-RC Details Description
Related parts for PM1210-1R0J-RC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf