Bourns Inc. PM1210-330J
PM1210-330J picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-330J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 70MA 5.6 OHM SMD
Datasheet Download
PM1210-330J.pdf
Availability of PM1210-330J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1210-330J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-330J
Internal Part NumberEIS-PM1210-330J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±5%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-330J
Related LinksPM121, PM1210-330J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-330J Details Description
Related parts for PM1210-330J
IC OPAMP TRANSCOND 200MHZ 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CAMERA CABLE 3M datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf