Bourns Inc. PM1210-390J-RC
PM1210-390J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-390J-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 80MA 6.4 OHM SMD
Datasheet Download
PM1210-390J-RC.pdf
Availability of PM1210-390J-RC
QUANTITY
PM1210-390J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-390J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-390J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPM1210 Series Apr/2014
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.4 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-390J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-390J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-390J-RC Details Description
Related parts for PM1210-390J-RC
CAP CER 3300PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-R/A SCKT 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
16+16 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
COMBO 13C SCKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf