Bourns Inc. PM1210-R12J
PM1210-R12J picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-R12J
Brief Description
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM
Datasheet Download
PM1210-R12J.pdf
Availability of PM1210-R12J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1210-R12J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-R12J
Internal Part NumberEIS-PM1210-R12J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance120nH
Tolerance±5%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant500MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-R12J
Related LinksPM121, PM1210-R12J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-R12J Details Description
Related parts for PM1210-R12J
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MBXL VERT HDR 6P STR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf