Bourns Inc. PM12565S-221M
PM12565S-221M picture photo
Mfg. Part Number
PM12565S-221M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 1.2A 328 MOHM
Datasheet Download
PM12565S-221M.pdf
Availability of PM12565S-221M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM12565S-221M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM12565S-221M
Internal Part NumberEIS-PM12565S-221M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM12565S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)328 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM12565S-221M
Related LinksPM1256, PM12565S-221M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM12565S-221M Details Description
Related parts for PM12565S-221M
SENSOR 500PSIA 1/4NPT RIB W/CONN datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X30 BE/GY datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8SOIC datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO TSOT23-6 datasheet.pdf
LOCATON FIXTURE FOR .086" OD CAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 3750K WHITE SMD datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
220UF 25V 10X18MM 105C 2000H datasheet.pdf