Bourns Inc. PM125S-150M
PM125S-150M picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.45A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
PM125S-150M.pdf
Availability of PM125S-150M
QUANTITY
PM125S-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-150M
Internal Part NumberEIS-PM125S-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM125S
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.45A
Current - Saturation3.68A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-150M
Related LinksPM125, PM125S-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-150M Details Description
Related parts for PM125S-150M
SENSOR 30PSIG 1/4NPT .5-4.5V 2' datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf