Bourns Inc. PM125S-220M
PM125S-220M picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-220M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.2A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
PM125S-220M.pdf
Availability of PM125S-220M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM125S-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-220M
Internal Part NumberEIS-PM125S-220M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM125S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation4.04A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-220M
Related LinksPM125, PM125S-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-220M Details Description
Related parts for PM125S-220M
IC DRIVER PWR MOSFET N-CH 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
KIT CAP 0.1-12PF 20 EA 30 VALUES datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 12.5W datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 130A datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf