Bourns Inc. PM125S-270M
PM125S-270M picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-270M
Brief Description
FIXED IND 27UH 2A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
PM125S-270M.pdf
Availability of PM125S-270M
QUANTITY
PM125S-270M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-270M
Internal Part NumberEIS-PM125S-270M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation3.62A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-270M
Related LinksPM125, PM125S-270M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-270M Details Description
Related parts for PM125S-270M
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 300MA TO-18 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROTRY SPDT ENCLOSED 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf