Bourns Inc. PM12639S-1R2M-RC
PM12639S-1R2M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM12639S-1R2M-RC
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 21A 4.5 MOHM SMD
Datasheet Download
PM12639S-1R2M-RC.pdf
Availability of PM12639S-1R2M-RC
QUANTITY
PM12639S-1R2M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM12639S-1R2M-RC
Internal Part NumberEIS-PM12639S-1R2M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM12639S Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM12639S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating21A
Current - Saturation29A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant37MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM12639S-1R2M-RC
Related LinksPM12639S, PM12639S-1R2M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM12639S-1R2M-RC Details Description
Related parts for PM12639S-1R2M-RC
RES 82 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING UNINSULATED datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 220MA 600 MOHM datasheet.pdf