Bourns Inc. PM127SH-100M-RC
PM127SH-100M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM127SH-100M-RC
Brief Description
FIXED IND 10UH 6A 19.5 MOHM SMD
Datasheet Download
PM127SH-100M-RC.pdf
Availability of PM127SH-100M-RC
QUANTITY
PM127SH-100M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM127SH-100M-RC
Internal Part NumberEIS-PM127SH-100M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM127SH
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation6.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.5 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM127SH-100M-RC
Related LinksPM127SH, PM127SH-100M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM127SH-100M-RC Details Description
Related parts for PM127SH-100M-RC
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 48VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf