Bourns Inc. PM127SH-121M-RC
PM127SH-121M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM127SH-121M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 1.9A 200 MOHM
Datasheet Download
PM127SH-121M-RC.pdf
Availability of PM127SH-121M-RC
QUANTITY
PM127SH-121M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM127SH-121M-RC
Internal Part NumberEIS-PM127SH-121M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM127SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM127SH-121M-RC
Related LinksPM127SH, PM127SH-121M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM127SH-121M-RC Details Description
Related parts for PM127SH-121M-RC
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 150MA RADIAL datasheet.pdf
RES 73K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SCKT datasheet.pdf
PWR CONN RCPT R/A THOLE GOLD 42P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
MICRO 100C P 48" WHT FLOAT NI datasheet.pdf