Bourns Inc. PM127SH-3R5N
PM127SH-3R5N picture photo
Mfg. Part Number
PM127SH-3R5N
Brief Description
FIXED IND 3.5UH 7.5A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
PM127SH-3R5N.pdf
Availability of PM127SH-3R5N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM127SH-3R5N Order Process
Ship out your order
Specifications of PM127SH-3R5N
Internal Part NumberEIS-PM127SH-3R5N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM127SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.5µH
Tolerance-20%, +40%
Current Rating7.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM127SH-3R5N
Related LinksPM127S, PM127SH-3R5N Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM127SH-3R5N Details Description
Related parts for PM127SH-3R5N
REGULATOR 5V 2A 3PSIP HORZ datasheet.pdf
TERM BLK BASE BRNCH 300V 10A WM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 15AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 38MM D 28.8MMH datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
PCB C-COMPILER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf