Bourns Inc. PM1608-1R5M-RC
PM1608-1R5M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1608-1R5M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
PM1608-1R5M-RC.pdf
Availability of PM1608-1R5M-RC
QUANTITY
PM1608-1R5M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1608-1R5M-RC
Internal Part NumberEIS-PM1608-1R5M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1608
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant115MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1608-1R5M-RC
Related LinksPM1608-, PM1608-1R5M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1608-1R5M-RC Details Description
Related parts for PM1608-1R5M-RC
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
LABEL S LAM DM PAPER WH .90X.25" datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 8A TO-220 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V/8V SOT-363 datasheet.pdf
FUSE 400A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
D4SL-N3VFA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf