Bourns Inc. PM1608-221M-RC
PM1608-221M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1608-221M-RC
Brief Description
FIXED IND 220UH 200MA 3.2 OHM
Datasheet Download
PM1608-221M-RC.pdf
Availability of PM1608-221M-RC
QUANTITY
PM1608-221M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1608-221M-RC
Internal Part NumberEIS-PM1608-221M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1
SeriesPM1608
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating200mA
Current - Saturation220mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.2 Ohm Max
Q @ Freq33 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1608-221M-RC
Related LinksPM1608-, PM1608-221M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1608-221M-RC Details Description
Related parts for PM1608-221M-RC
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 4V T/H datasheet.pdf